8 efektywnych kroków do rzucenia palenia

Skoro to czytasz, z pewnością chcesz rzucić palenie. Być może znasz kogoś, komu udało się to udało jednak tobie mimo prób wciąż nie wychodzi? Powodów by rzucić palenie jest wiele. Jakie są twoje? Zdrowie? Pieniądze? Bliscy? Może jeszcze coś innego? Jeśli to czytasz, to mam dobrą wiadomość. Dobrze trafiłeś!

Bez względu na to, jaką masz przyczynę, warto rzucić palenie. Cały sekret, by zrobić to dobrze polega na…znalezieniu dobrej dla siebie motywacji i własnego sposobu, by to zrobić. Zrób swoją listę przyczyn, dla których warto rzucić palenie. Nie martw się, jeśli lista będzie długa. Im dłuższa, tym lepsza.

Zaplanuj „ten” dzień już wcześniej

Może nie musisz rzucać palenia „ot tak” z dnia na dzień. Być może właśnie w ten sposób robiłeś to wcześniej i Tobie nie wychodziło? Warto sobie dzień „0” zaplanować już wcześniej i np. zapisać go w kalendarzu. Postaraj się aby czas do tego dnia był twoim „obozem treningowym” w przygotowaniu do twojego nowego życia bez tytoniu. Jednym ze sposobów może być utrudnienie swoich zwyczajów związanych z paleniem, by przestało ono być już czymś przyjemnym.

Zmień swoje „zwyczaje”

No właśnie. To chyba te „zwyczaje” powodują, że tak chętnie palimy. Odstresowanie, alkohol, życie społeczne… Warto zacząć od małych kroków:

  • jeśli palisz na balkonie, możesz zamiast tego wyjść przed dom aby zapalić,
  • możesz zacząć od zwiększenia liczby miejsc, w których zdecydujesz się nie palić,
  • pomyśl o tym, bez jakich papierosów w czasie dnia możesz się obyć.

Ponadto możesz zrobić coś jeszcze, co nie tyle „utrudni” ci palenie, ale zmotywuje by rzucić je naprawdę:

  • pozbądź się popielniczek, zapalniczek i papierosów
  • poinformuj otoczenie, że skończyłeś/-aś palić i potrzebujesz wsparcia
  • jedz regularnie: śniadanie, obiad, kolację i kilka przekąsek. Pij wodę, chodź na spacery, bądź aktywny fizycznie.

Nawyki żywieniowe

Skontroluj swoje nawyki żywieniowe i staraj się jeść regularnie każdego dnia. Możenie tego nie wiedzieliście, ale nikotyna podnosi poziom cukru we krwi. W momencie rzucenia palenia ważne jest regularne spożywanie posiłków. Głównie po to aby poziom cukru drastycznie nie spadał. Drastyczny spadek cukru utrudnia bowiem utrzymanie abstynencji tytoniowej.

Abstynencja

Kiedy przestajesz palić twój organizm reaguje na brak nikotyny do której jest przyzwyczajony nie tylko jeśli chodzi o poziom cukru we krwi. Możesz być zmęczony, rozdrażniony, pocić się, mieć problemy z żołądkiem lub koncentracją.  Objawy te bywają nieprzyjemne ale z czasem ustępują. Plastry, tabletki czy gumy do żucia dostępne w aptekach mogą złagodzić tego typu objawy.

Oprócz fizycznego uzależnienia od nikotyny, nasz umysł chciałby powtarzać wyuczone nawyki. Pewne sytuacje kojarzą nam się z paleniem: picie porannej kawy, rozmowa przez telefon etc. Rożne osoby potrzebują rożną ilość czasu na zmianę nawyków. Wielu pyta kiedy skończą się myśli o papierosach? Z doświadczenia wiem że jest to bardzo indywidualne.

Po rzuceniu palenia

Okres po rzuceniu palenia jest wyzwalający ale może też być trudny. Chęć zapalenia papierosa może nawiedzać ciebie… falami. Może to trwać parę tygodni lub dłużej. Dobra wiadomość jest taka, że sama chwila, w której chcemy zapalić trwa 1-2 minut i potem mija.

Dlatego właśnie, warto zaplanować wcześniej, jak poradzisz sobie z taką sytuacją. Wypróbuj swoją własną metodę i znajdź sposób który ci odpowiada. Możesz na przykład:

  • powiesić na lodówce karteczkę gdzie zapiszesz powody, dla których chcesz skończyć z paleniem, popatrz na listę, gdy jest ci trudno (to naprawdę działa),
  • skoncentruj się na pozytywnych zmianach, takich jak lepszy zmysł węchu i smaku, zaróżowienie twarzy, cieplejsze dłonie i stopy, lepsza kondycja lub… więcej pieniędzy w portfelu.

„Słabe momenty”

Wszelkie sytuacje jak na przykład spotkania towarzyskie, stres, uczucie niepokoju mogą powodować, że będzie chciało nam się znów zapalić. Wielu osobom pomaga znalezienie nowych zajęć (szydełkowanie, rzeźbienie, malowanie, krzyżówki etc), rozpoczęcie lub kontynuacja treningu lub po prostu czytanie książki lub gazety.

Taki związek myślowy pomiędzy paleniem a rożnymi czynnościami może otrzymywać się długo. Najczęściej mogą to być sytuacje które nie występują bardzo często jak na przykład wakacje lub przyjecie z grillem. Mogą cię zadziwić swoją intensywnością i agresywnością pomimo miesięcy bez papierosów. Dobrym sposobem na taki „słaby moment” jest wyobrażenie sobie takiej sytuacji… już wcześniej i sposobu w jaki chciałbym na nią zareagować.

Akceptacja

Jednym ze sposobów radzenia sobie z abstynencją jest metoda akceptacji. Uczucie abstynencji jest i my jesteśmy tego świadomi. Możemy to kontemplować. To przeminie i nas nie zabije.

Masz wiele do wygrania!!!!

Katarzyna Świgoń